83. ROCZNICA PIERWSZEGO TRANSPORTU WIĘŹNIÓW DO KL AUSCHWITZ

14 czerwca obchodziliśmy 83. rocznicę pierwszego transportu więźniów do KL Auschwitz.  Pierwszymi osadzonymi w niemieckim obozie koncentracyjnym byli wyłącznie Polacy. Dopiero później, od konferencji w Wannsee w 1942 roku, gdzie władze III Rzeszy postanowiły zrealizować „ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej”, do KL Auschwitz zaczęli masowo trafiać Żydzi. 

Po latach batalii o możliwość wniesienia na teren Muzeum Auschwitz polskich flag na drzewcach, kolejny raz można było w ten sposób zamanifestować swój patriotyzm. 

Pełna relacja z uroczystości znajduje się na kanale Ryngraf na YouTube:

W czasie oficjalnej części przemowy wygłosili dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński oraz wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. Został również odczytany list Marszałek Sejmu Elżbiety Witek. 

W uroczystości wzięli udział polscy byli więźniowie niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, w tym Barbara Wojnarowska-Gautier, która domaga się Mszy świętej pod blokiem 11, a nie w oddalonych 4 km od obozu Harmężach. Choć władze Muzeum Auschwitz wyrażają zgodę na odprawienie Mszy świętej w miejscu śmierci polskich więźniów, to jednak nie ma zgody że strony ordynariusza miejsca bpa Romana Pindla. Hierarcha argumentuje swoją decyzję sprzeciwem „innych religii” wobec Mszy świętej w tym miejscu oraz rzekomymi przepisami kościelnymi, a ściślej ich „duchem”.

Rozmowę Barbary Wojnarowskiej-Gautier z J. E. biskupem Romanem Pindlem, która miała miejsce w czasie tegorocznych obchodów rocznicy pierwszego transportu więźniów do KL Auschwitz, można zobaczyć na kanale MetapolitykaPL na YouTube:

Zgodnie z katolicką doktryną, Msza święta niesie największą pomoc duszom cierpiącym w czyśćcu, dlatego też od 1947 roku pod blokiem 11 była odprawiana Msza święta w klasycznym rycie rzymskim, a później w zdeformowanym rycie Pawła VI, tzw. Novus Ordo Missæ. Co ciekawe, jeszcze w 2016 roku sam biskup Pindel odprawił NOM pod blokiem 11.

Zobacz wypowiedź Barbary Wojnarowskiej-Gautier dla kanału Ryngraf TV na YouTube:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *